Про результати діяльності Бахмацької місцевої прокуратури

 

У К Р А Ї Н А

КОРОПСЬКА РАЙОННА  РАДА

ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

( двадцять восьма сесія сьомого скликання )

 

Р І Ш Е Н Н Я    № 495

20 липня 2018 року

смт. Короп

 

Про результати діяльності Бахмацької місцевої прокуратури

Розглянувши інформацію керівника Бахмацької місцевої прокуратури про результати діяльності Бахмацької місцевої прокуратури за 6 місяців 2018 року, відповідно до частини 3 статті 6 Закону України «Про прокуратуру», керуючись пунктом 36 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада

в и р і ш и л а

інформацію про результати діяльності Бахмацької місцевої прокуратури за 6 місяців 2018 року взяти до відома.

Голова районної ради                                                                              М.П. Мазуренко

 

ІНФОРМАЦІЯ

про підсумки роботи Бахмацької місцевої прокуратури за шість місяців 2018 року

    Протягом минулого періоду поточного року Бахмацькою місцевою прокуратурою вжито ряд організаційних та практичних заходів до забезпечення належного стану законності на території юрисдикції прокуратури (а це Бахмацький, Борзнянський, Коропський і Талалаївський райони).

    Зокрема, проведено координаційну наради керівників правоохоронних органів. Завдяки вжитим заходам на території під юрисдикцією Бахмацької місцевої прокуратури спостерігається незначне зменшення рівня злочинності.

    У звітному періоді на піднаглядній території Бахмацької місцевої прокуратури розпочато 1113 кримінальних проваджень (Коропський р-н – 213 проваджень), закінчено – 829 кримінальних проваджень (Коропський р-н – 157 провадження). З обвинувальними актами до суду направлено 234 кримінальних провадження (Коропський р-н – 55), 2 – з клопотаннями про застосування примусових заходів медичного характеру (Коропський р-н – 0), 7 – з клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності (Коропський р-н – 1). За результатами досудового розслідування закрито 586 кримінальних проваджень (Коропський р-н – 101). У залишку (станом на 01.07.2018) перебувало 2433 кримінальні провадження (Коропський р-н -357).

    Слід зазначити, що, незважаючи на вжиті заходи, ще не подолано всіх негативних тенденцій у динаміці та структурі злочинності. Викликає занепокоєння ріст злочинів у сфері господарської та службової діяльності, злочинні проти довкілля.

    Вказаному сприяє неналежне виконання вимог кримінального процесуального законодавства та недостатньо ефективна робота слідчих органів досудового розслідування Національної поліції. Так, проведені у поточному році перевірки стану досудового розслідування у кримінальних провадженнях засвідчили, що ними допускаються тяганина, порушення розумних строків досудового розслідування, неналежне виконання вказівок процесуальних керівників та ін., що не залишилось поза увагою керівництва місцевої прокуратури (15 вимог про усунення порушень кримінального процесуального законодавства та притягнення винних до дисциплінарної відповідальності до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області, за якими до відповідальності притягнуто 5 службових осіб, до 10 осіб застосовано заходи матеріального впливу (Короп – 2 вимоги, 2 особи).

    Упродовж шести місяців 2018 року прокурорами Бахмацької місцевої прокуратури за результатами вивчення кримінальних проваджень з метою активізації досудового розслідування надано слідчим 306 письмових вказівок (Короп – 101), скасовано 31 постанов про закриття кримінальних проваджень (Короп – 6).

    До суду подано 44 клопотання про застосування запобіжних заходів (19 -особисте зобов’язання, 8 – домашній арешт, 17 тримання під вартою) (Короп –12 клопотань: 5 особистих зобов’язань, домашній арешт – 5, тримання під вартою – 2). Слідчим суддею відмовлено у задоволенні 3 клопотань тримання під вартою (Короп – 0).

    Упродовж 6 місяців 2018 року прокурорами Бахмацької місцевої прокуратури прийнято участь у розгляді 238 кримінальних проваджень судами першої інстанції (Короп – 51), у т.ч. :

  • у підготовчому судовому засіданні – 72 (Короп – 11),
  • з ухваленням вироку на підставі угоди – 5 (Короп – 0);
  • з ухваленням вироку – 140 (Короп – 39), з них, з ухваленням вироку на підставі угоди – 2 (Короп – 0);
  • у провадженнях про застосування примусових заходів медичного характеру – 1 (Короп – 0);
  • розглянуто за спрощеною процедурою (ч. З ст. 349 КПК України) – 100 (Короп – 33);
  • зі зміною обвинувачення прокурором в суді – 7 (Короп -3);
  • з ухваленням виправдувального вироку – 2 (Короп – 1, який на даний час подано апеляційну скаргу).

    Також, необхідно зазначити про активну позицію місцевої прокуратури щодо виявлення та розкриття кримінальних правопорушень на пріоритетних напрямках (у сфері службової діяльності, бюджетній сфері, земельних правовідносин).

    Зокрема, Коропським районним судом засуджено 2 особи за вчинення злочину у бюджетній сфері та до державного бюджету повернуто коштів на загальну суму близько 20 тис. грн.

    Також, до кримінальної відповідальності притягнуто особу приватного підприємця за неякісне та з порушення вимог чинного законодавства постачання дитячого харчування до однієї з шкіл Коропського району. За результатами досудового розслідування вказаного кримінального провадження заподіяну шкоду відшкодовано в повному обсязі винну особу притягнуто до кримінальної відповідальності.

    Бахмацькою місцевою прокуратурою у ході здійснення нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях та при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян, до органів влади, місцевого самоврядування, установ та організацій внесено 8 документів реагування на усунення виявлених у цій сфері порушень ( у тому числі 1 щодо неповнолітніх). Винних посадових осіб (7) притягнуто до дисциплінарної відповідальності. (Короп – 4 акти, 4 особи притягнуто).

    Бахмацькою місцевою прокуратурою в поточному році вжито ряд заходів щодо запобігання та протидії адміністративним правопорушенням, пов’язаним з корупцією.

    Так, упродовж шести місяців 2018 року Коропським відділом Бахмацької місцевої прокуратури прокурорами зібрано матеріалів для подальшого складання    компетентними органами 4 протоколів про вчинення 3 адміністративних правопорушень (переважна більшість пов’язана з порушеннями вимого фінансового контролю та не подачі щорічних декларацій).

    При здійсненні представницької діяльності прокурорами у поточному році заявлено 36 позовів та заяв на суму 5757 тис. грн., задоволено 26 – на 6395 тис. грн.,реально повернуто та попереджено до вибуття 26.51 га земель (Короп – заявлено 15 позовних заяв на суму 234188,48 грн., із них 9 позовних заяв розглянуто та задоволено на загальну суму 158157,18 грн., іще 6 позовних заяв на суму 76031,30 грн. на даний час перебуває на розгляді у Корейському районному суді).

    Виключно за втручанням Коропського відділу до місцевого бюджету надійшло 158 тис. грн.

    Зважаючи на потенціал регіону, особливу увагу звернуто на факти порушень у сфері земельних правовідносин.

    До суду лише у поточному році подано 10 позовів та заяв, із яких 5 -майнового характеру на суму 121672,48 грн., із яких 1 на суму 24401 грн. розглянуто та задоволено, та 5 – немайнового характеру щодо 157,6811 га землі орієнтованою вартістю 5388,29 тис. грн., з яких вже розглянуто і задоволено 2 щодо 8,15 га землі орієнтовною вартістю 1698 тис. грн. (Короп – 1 позов майнового характеру на суму 26997,48 грн.,щодо стягнення заборгованості з орендної плати за земельну ділянку).

    Проведена систематична робота щодо земель сільськогосподарського призначення спрямована на підвищення надходження коштів за їх використання.

    Порушенням у сфері земельних правовідносин сприяє відсутність встановлених меж земель лісового та природно-заповідного фондів, прибережних захисних смуг уздовж водних об’єктів, а так само відсутність чітких меж земельних ділянок історико-культурного призначення, культурних об’єктів, незавершеність інвентаризації земель та їх грошової оцінки.

    Триває системне відпрацювання фактів використання земельних ділянок суб’єктами господарювання під об’єктами нерухомості без правовстановлюючих документів та стягнення збитків (упущеної вигоди) до бюджету. У поточному році пред’явлено 3 позови такої категорії про стягнення близько 83 тис. грн. Також готується ще 1 такий позов по Бахмацькій міській раді на суму 39 тис. грн.

    В окремих випадках при підготовці таких позовів прокурори зіштовхнулися з відсутністю належної взаємодії між органами самоврядування, на території яких встановлено факти використання земель без правовстановлюючих документів, та органами місцевої виконавчої влади, оскільки саме відповідні комісії при РДА розраховують розмір збитків (упущеної вигоди). Для врегулювання ситуації Бахмацькою місцевою прокуратурою скеровувались відповідні листи до місцевих державних адміністрацій. Чернігівською облдержадміністрацією 15.06.2017   видано доручення головам місцевих адміністрацій про необхідність забезпечення відповідної взаємодії з органами прокуратури.

    У сфері бюджетних правовідносин заявлено 11 позовів на суму 87 тис. грн., 6 із яких розглянуто та задоволено на суму 54 тис. грн. (стягнення витрат на лікування потерпілого від злочину, визнання спадщини відумерлою, про відшкодування шкоди, завданої адміністративним корупційним правопорушенням). (Короп – 6 позовів на 64 тис. грн., із яких 1 позовна заява на суму 15 тис. грн. розглянута та задоволена, інші 5 перебувають на розгляді суду.)

    З питань державної та комунальної власності заявлено 17 позовів та заяв на суму 1822 тис. грн. Задоволено 11 на суму 886 тис. грн., із яких 2 -заявлені у минулому році, по 1 позову добровільно сплачено понад 7 тис. грн.., реально виконано на 339 тис. грн. (про стягнення заборгованості з орендної плати за використання комунального майна та землі, визнання спадщини відумерлою та ін.). (Короп -9 позовних заяв на суму 170 тис. грн., із них 8 на суму 143 тис. розглянуті та задоволені, 1 позовна заява перебуває на розгляді суду. На даний час реально виконано за задоволеними позовами із 143 тис. грн. на суму 103 тис. грн.

    Прокуратурою не залишено осторонь питання охорони навколишнього природного середовища у поточному році судами розглянуто та задоволено 2 позови на суму 52 тис. грн. (стягнення шкоди з винних осіб у зв’язку з незаконними порубками (Короп – 1 позовна заява на суму 8 тис. грн.)

    З питань відшкодування збитків, заподіяних корупційними та кримінальними правопорушеннями, заявлено 8 позовів на суму 42 тис. грн., 5 з яких на суму 2 тис. грн. розглянуто та задоволено (відшкодування шкоди, завданої злочином (Короп – 3 позови на суму 11 тис. грн., на даний час перебувають на розгляді Коропського районного суду).

    Слід зазначити, що представницькими заходами на сьогодні охоплено усі пріоритетні напрями діяльності. Активно по напрямку представництва місцева прокуратура співпрацює з органами місцевого самоврядування, звертаючись в їхніх інтересах з позовами та заявами до суду.

    Разом з тим, вжиття заходів представницького реагування на усунення порушень, насамперед у бюджетній сфері, з питань державної та комунальної власності, щодо використання земель триває.

    Реально виконано судових рішень на суму 349 тис. грн. (Короп -158 тис. грн.)

    Внесено 8 скарг на дії та бездіяльність державних виконавців в порядку відомчого контролю, всі з яких задоволено (Короп – 1 скарга).

    Реалізуючи представницькі повноваження у сфері охорони дитинства, цьогоріч прокурорами пред’явлено 5 позовів – немайнового характеру, 3 – з яких розглянуто та задоволено, а по 2 – провадження закрито у зв’язку з добровільним розірванням договорів. Ще у поточному році Коропським районним судом задоволено 1 позовна заява, пред’явленна у минулому році, а саме до відділу освіти Коропської селищної ради та Коропської селищної ради Про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити певні дії щодо розроблення технічної документації на земельні ділянки під навчальними закладами загальною площа 10,6 га вартістю 3802731,40 грн.

    На даний час рішення частково виконане.

    Продовжують мати місце випадки підліткової злочинності. Так, на території Бахмацького району у поточному році неповнолітнім у сукупності з дорослим було скоєно 1 кримінальне правопорушення, що вказує на наявність недоліків у профілактичній роботі з дітьми відповідних служб та органів (Короп провадження вказаної категорії відсутні).

    Проводиться кропітка робота із кожним зверненням.

    Протягом 6 місяців поточного року Бахмацькою місцевою прокуратурою розглянуто 242 звернення. Вирішено 117 (більшість з питань досудового розслідування – 73), за належністю направлено 125. Заявникам звернення не поверталися та без розгляду не залишалися. На особистому прийомі прийнято 69 громадян. Керівником прокуратури – 16. (Короп -26 звернень, вирішено -16, направлено за належністю -10).

    З метою забезпечення можливості кожному бути прийнятим особисто керівництвом Бахмацької місцевої прокуратури щомісячно здійснюються виїзди до районів, що підпадають під юрисдикцію Бахмацької місцевої прокуратури.

    Велика кількість направлених за належністю звернень пов’язана зі змінами у чинному законодавстві, оскільки, як відомо, на даний час дещо обмежені повноваження органів прокуратури.

    Зокрема, органи прокуратури на сьогодні здійснюють функцію загального нагляду лише у формі представництва інтересів держави в суді. Слід зазначити, що законодавчо органи прокуратури в інтересах громадян не мають право звернутися до суду. Цим пояснюється відсутність позовів до суду в інтересах громадян. Оскільки не всі обізнані зі змінами у законодавстві, тому й продовжують звертатися до органів прокуратури.

    Робота на всіх напрямах триває, а Бахмацька місцева прокуратура й надалі відкрита до діалогу та співпраці в межах, визначених Конституцією та законами України.