Про Звернення депутатів Коропської районної ради до Кабінету Міністрів України, Міністерства фінансів України з приводу зміни формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами

КОРОПСЬКА РАЙОННА РАДА

(сьома сесія сьомого скликання)

Р І Ш Е Н Н Я  № 148

16 червня 2016 року

смт.Короп

Керуючись частиною 2 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада

в и р і ш и л а:

1. Прийняти Звернення депутатів Коропської районної ради до Кабінету Міністрів України, Міністерства фінансів України з приводу зміни формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами (додається).

1. Дане Звернення надіслати за належністю.

Голова районної ради                                                                              М.П.Мазуренко

Звернення депутатів Коропської районної ради

Шановний Володимире Борисовичу!

Шановний Олександре Олександровичу!

Ми, депутати Коропської районної ради, стурбовані тим, що вже декілька років поспіль працівники освіти Коропського району мають заборгованість із заробітної плати, і щорічно заборгованість погашається лише завдяки виділенню додаткових трансфертів із Державного бюджету.

Ми вважаємо, що проблема недостатності фінансування освіти у Коропському районі та в Чернігівській області полягає не в недосконалості мережі освітніх закладів, а в недосконалості Формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2015 року №435.

Так, фінансування загальної середньої освіти побудоване по принципу виділення коштів на одного учня. Проте, фактично витрачання коштів відбувається не стільки на учня, як на клас (основний напрямок-оплата праці вчителя) та на навчальний заклад (основний напрямок-комунальні послуги та енергоносії).

Густота населення та учнівського контингенту є об’єктивним фактором, який ставить у нерівне становище освіту різних областей і районів, адже Чернігівська область має найнижчу густоту населення сільської місцевості-12,0 чол./кВ.км (середня в Україні-25,7).

У формулі розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами є коригуючий коефіцієнт такий як наповнюваність класів сільської місцевості. Даний коефіцієнт, хоч і пом’якшує проблему, але її не вирішує. Крім того, він є дещо нелогічним. Так, зменшення видатків на оплату праці вчителів досягається збільшенням наповнюваності класів, чим знижується коригуючий коефіцієнт. Це при тому, що збільшення наповнюваності класів і шкіл досягається підвозом дітей, що потребує додаткових витрат.

Подальша політика збільшення наповнюваності класів і навчальних закладів, що досягається закриттям шкіл, не вирішує проблему з огляду на наступне.

Для того, щоб зрівняти видатки, наповнюваність учнів в класі і в закладі в усіх областях України має бути приблизно однаковою. Проте, враховуючи густоту учнівського контингенту у Коропському районі до такого закладу треба звозити дітей з більшої території, ніж у інших регіонах, а це потребує більших видатків.

При фінансуванні загальної середньої освіти має бути врахований фактор території. Це дозволить громадам утримувати загальноосвітні заклади у демографічно депресивних районах, де учнів проживає мало, але освітні послуги їм слід надавати на належному рівні. Тому у Формулі розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами слід передбачити додатковий коригуючий коефіцієнт густоти учнівського контингенту у сільській місцевості. Саме він дозволити вирівняти ситуацію з мережею загальноосвітніх закладів та фінансуванням освіти в різних регіонах держави.

Переконливо просимо Вас врахувати наші пропозиції та змінити формулу розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами.

Звернення прийняте 16 червня 2016 року сьомою сесією районної ради сьомого скликання.